חשיבות עיצוב תאורה

הבית מרגיש לכם קטן, חשוך ומחניק? לא כייף לכם לשבת בסלון? הרהיטים היקרים מוארים באור שגורם להם להראות זולים ועלובים ? כנראה הגיע הזמן ל.. עיצוב תאורה בבית.  תאורה היא אחד המרכיבים העיקריים בעיצוב פנים של בתים ובכלל. תכנון תאורה נכונה יכולה לשדרג מאוד את מראה הבית. תאורה לא מתאימה לעומת זאת, עלולה לקלקל את כל מה שהשקעתם בריהוט חדש ומודרני ובאביזרי נוי.  משמאל, תוכלו לראות דוגמאות של תאורה שאני עיצבתי.

עיצוב תאורה – נושא מרכזי ב עיצוב פנים

תאורה היא נושא מרכזי בעיצוב הבית שלנו, כי האור משפיע עלינו בכמה מישורים. ראשית, הוא משפיע על מצב הרוח שלנו, על הפרשת הסרוטונין, אותו חומר שבזכותו אנחנו מרגישים טוב. בתים מוארים כהלכה עוזרים לנו להיות במצב רוח טוב. בתים חשוכים לעומת זאת, הם בתים מדכאים. שנית, הוא משפיע על התפקוד שלנו. תאורה חלשה מדיי באיזורים שמוגדרים איזורי עבודה, מעייפת אותנו ולכן מפחיתה את התפוקה שלנו. במטבח למשל. לעומת זאת, באיזורים בהם אנחנו רוצים להירגע ולנוח בשעות הערב, אנחנו צריכים תאורה חלשה יותר. כי תאורה חזקה בשעות הערב, עלולה להפריע לנו להרדם מאוחר יותר. שלישית, תאורה היא מרכיב אסתטי, עיצובי לכל דבר. תאורה נכונה, מחמיאה לעיצוב, יוצרת דגשים על איזורים שאנחנו רוצים להדגיש ולפעמים מהווה עיצוב בפני עצמה. תאורה גרועה לעומת זאת, מקלקלת, משטיחה, מעוותת את הצבעים ועלולה להוריד לטימיון את מאמצינו ליצר חלל יפה ונעים. אז אני מקווה ששכנעתי אתכם כמה שעיצוב תאורה זה דבר חשוב. איך עושים את זה? בואו נתחיל.

מתחילים בתכנון התאורה

מתחילים בתכנון: ממקמים גופי תאורה על תכנית החשמל, בהתאם למה שאנחנו רוצים להאיר. אחר כך עושים רשימה של גופי  תאורה ומאפייניהם. רק אז יוצאים לבחור את התאורה, עוד לפני שהחשמלאי התחיל לעבוד בבית שלכם. למה? כי בחירת גופי התאורה עשויה להשפיע על המיקום שלהם, או על כמות גופי התאורה בחלל. ולכן עד שלא בחרתם, תוכנית התאורה אינה סופית. אל תסתפקו בתאורה על התקרה, הוסיפו תאורה גם על הקירות. תאורת "אפ דאון", נהדרת כתאורת אוירה, בקיר שאנחנו רוצים להדגיש, קיר בריקים או שליכט למשל. אם אתם אוהבים לקרוא, דאגו להאיר את האיזורים שבהם אתם קוראים ישירות מעל הספר. לדוגמא, בחדר השינה מעל הראש שלכם.
השיקול המרכזי בתכנון תאורה הוא התפקוד שלנו בחלל. במטבחים למשל, אנו בעיקר עובדים ולכן חשוב להאיר את משטחי העבודה, רצוי בתאורה ישירה וממוקדת ממש מעל המשטח. בסלון, לעומת זאת אנו בעיקר נחים ולכן זקוקים לכמות אור נמוכה יותר וגם לתאורה פחות ממוקדת. בסלון נעדיף אם כן, תאורה עקיפה, בה האור מכוון לתקרה או לקירות ולכן מגיע אלינו בצורה מרוככת יותר.

צרו כמה תרחישי תאורה

בסלון למשל, צריך שתהיה תאורה חזקה במרכז התקרה כשאתם מארחים או משוחחים, ותאורה חלשה יותר על הקירות כשאתם צופים בטלויזיה ובהדלקה נפרדת.
אם החלל קטן, חדר ילדים למשל, עדיף להאיר אותו בגופי תאורה צמודי תקרה. ככה הוא ירגיש גדול יותר ומואר יותר. אבל אם החלל גדול ובעיקר גבוה, ממש מתבקש לתלות בו שנדליר. תרחיש נוסף שנרצה לייצר זה "תאורת אוירה". בד"כ מדובר בתאורה נסתרת. תאורה נסתרת היא "קסם" של מעצבי פנים ואדריכלים. תאורה נסתרת היא הילה של אור שצצה כאילו משום מקום. מקור האור שקוע או נסתר בד"כ בגבס או מאחורי מראה. ומה שאנו רואים זה הילה של אור. תאורה נסתרת היא תאורה דקורטיבית בלבד והיא תורמת מאוד לעיצוב החלל. בנושא זה מככבים סרטי הלד. מאחר ומדובר בתאורה שמטרתה יופי בלבד, זוהי תאורה חסכונית מאוד בחשמל (לד). ראו לדוגמא את התמונה של הנישה הדקורטיבית עם האור הירקרק.


הקפידו לבחור גופי תאורה עם גוון אור חם, או גוון ביניים, רק לא קר

בשום אופן אל תיקנו אור קר הביתה. אור קר לא מחמיא לעיצוב פנים וגורם להרגיש לא נעים בבית שלכם. גוון האור מוגדר כטמפרטורת האור ביחידות קלווין.  ככל שהטמפרטורת האור גבוהה יותר, גוון האור קר יותר (הפוך מההגיון). 7000 קלווין זה אור קר מאוד עם גוון כחלחל (לאאאאא), מתאים לבית מרקחת או בתי חולים. בבית שלכם, בחרו בגוון אור של כ- 3500 קלווין. גוון כזה מחמיא לעיצוב פנים. ישנו מיתוס שלפיו אור חם זה פחות אור. זהו מיתוס כאמור. אין קשר בין גוון האור לעוצמת האור. אפשר לייצר אור חלש בעזרת אור קר ולהפך. 

מה עוצמת הגוף התאורה שכדאי לכם לקנות?

אנחנו הישראלים אוהבים הרבה אור. בגלל השמש אצלנו, החוץ שלנו מאוד מואר. לכן אנחנו בדרך כלל מצפים להרבה אור גם בתוך חללי פנים. בעשורים האחרונים כמות האור שאנחנו "צורכים" הולכת וגדלה. הרבה אור בחדר של 3/3 מ' כיום זה 50-60 ואט לד. זה פי 4 ויותר ממה שהיינו עושים בעבר. מצד שני, עוצמת תאורה היא דבר מאוד אינדיבידואלי, יש אנשים שאוהבים יותר אור ויש שפחות. לכן עצתי לכם: השקיעו בכמה מקורות אור בחלל נתון, בעוצמות בינוניות. אם תירצו הרבה אור, תדליקו את כולם. אם תירצו פחות, הדליקו את חלקם. למזלנו הרב, נורות הלד (כמעט 100 אחוז מהתאורה כיום) מאוד חסכוניות בחשמל, כך שאפשר לצרוך הרבה אור מבלי לממן את חברת חשמל.

ומה אומר הפנג שואי על תאורה?

תאורה ואור קשורים לאלמנט האש. כשהוא חסר בבית שלכם, אשתמש בתאורה חמה ובנרות כדי ליצר איזון.

לסיכום:

עיצוב תאורה היא חלק מהמומחיות שלי כמעצבת פנים. הוא דורשת ידע, יצירתיות ומחשבה. חלל שמואר נכון, לא זקוק כמעט לקישוטים. האור הוא הקישוט הכי יפה שיש. תכנון נכון של האור מאפשר תפקוד מיטבי, תחושה נעימה בחלל ולא פחות חשוב, חיסכון באנרגיה. אז השקיעו בתאורה בבית שלכם, זה חשוב. 

ענבל קרקו, עיצוב פנים ופנג שואי

 050-2005415

 

 

סרטון של 2 דקות על עיצוב תאורה בבית שלכם

 

חלל שעיצבתי, עם מגוון של דרכי הארה

עיצוב תאורה, תאורת מטבח, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

הדרך הנכונה להאיר מטבח

עיצוב תאורה, תאורה נסתרת בנישת גבס, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

תאור נסתרת בנישה דקורטיבית, הילה של אור שמדגישה עיצוב

עיצוב תאורה, תאורת אפ דאון בסלון, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

תאורת up down מצוינת כדי להאיר מדרגות ולהבליט טקסטורה של קיר

עיצוב תאורה, תאורת פינת אוכל, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

הדרך הנכונה להאיר את פינת האוכל

 

שיתוף ברשתות החברתיות
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
Call Now Button