חשיבות עיצוב תאורה לבית

עיצוב תאורה הוא נושא מרכזי בעיצוב פנים. אם הבית מרגיש לכם קטן, חשוך ומחניק, או שלא כייף לכם לשבת בסלון, או שהרהיטים היקרים נראים זולים ודהויים, כנראה הגיע הזמן לעיצוב תאורה לבית.  תאורה נכונה משדרגת מידית את מראה הבית. תאורה לא מתאימה לעומת זאת, מקלקלת את כל מה שהשקעתם בריהוט חדש ומודרני ובאביזרי נוי.  בעמוד זה תוכלו לראות דוגמאות של תאורה שאני עיצבתי.

חשיבות עיצוב תאורה לבית| תאורה בסלון בדירה שעיצבתי ברחובות | ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי
תאורה בסלון בדירת גן שעיצבתי ברחובות. לפרויקט המלא לחצו על התמונה

עיצוב תאורה לבית – למה זה חשוב?

האור משפיע עלינו בכמה מישורים. ראשית, הוא משפיע על מצב הרוח שלנו, דרך השפעתו על הפרשת הסרוטונין. בתים מוארים כהלכה עוזרים לנו להיות במצב רוח טוב. בתים חשוכים לעומת זאת, הם בתים מדכאים. שנית, האור משפיע על התפקוד שלנו. תאורה חלשה מדיי באזורי עבודה דוגמת מטבח, מעייפת אותנו ומפחיתה את התפוקה שלנו. לעומת זאת, באזורים בבית בהם אנחנו רוצים להירגע ולנוח, רצוי שתהיה תאורה חלשה יותר. תאורה חזקה בשעות הערב, עלולה להפריע לנו להירדם מאוחר יותר. וכמובן, תאורה היא מרכיב אסתטי עיצובי לכל דבר. תאורה נכונה מחמיאה לעיצוב, יוצרת דגשים על אזורים מסוימים ולפעמים מהווה עיצוב בפני עצמה. תאורה גרועה לעומת זאת, מקלקלת, משטיחה, מעוותת את הצבעים ומורידה לטמיון את מאמצינו ליצר חלל יפה ונעים. אז אחרי שהשתכנעתם שעיצוב תאורה לבית זה דבר חשוב. איך עושים את זה? בואו נתחיל.

סלון ומטבח עיצוב סלון מטבח ופינת אוכל בחלל אחד| מטבח לבן ושחור | ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי
ככה מאירים מטבח. לפרויקט השלם לחץ על התמונה

 

עיצוב תאורה לבית מתחיל בתכנון

מתחילים בתכנון: ממקמים גופי תאורה על תכנית החשמל, בהתאם להעמדת הריהוט והפונקציה של כל אזור, שאנחנו רוצים להאיר. אחר כך עושים רשימה של גופי  תאורה ומאפייניהם. רק אז יוצאים לבחור את התאורה. אם אתם מעצבים את התאורה במסגרת שיפוץ, חשוב לבחור את התאורה, לפני שהחשמלאי התחיל לעבוד בבית שלכם. למה? כי בחירת גופי התאורה עשויה להשפיע על המיקום שלהם, או על כמות נקודות המאור שהחשמלאי יצטרך להכין. ולכן עד שלא בחרתם גופי תאורה, תכנית התאורה אינה סופית. אל תסתפקו בתאורה על התקרה. הוסיפו תאורה גם על הקירות. תאורת "up down", נהדרת כתאורת אוירה, בקיר שאנחנו רוצים להדגיש, קיר לבנים או טיח למשל. אם אתם אוהבים לקרוא, דאגו להאיר את האזורים שבהם אתם קוראים ישירות מעל הספר. לדוגמא, בחדר השינה מעל הראש שלכם. השיקול המרכזי בתכנון תאורה הוא התפקוד שלכם בחלל. במטבחים למשל, חשוב להאיר את משטחי העבודה בתאורה ישירה וממוקדת. בסלון, לעומת זאת אנו בעיקר נחים ולכן זקוקים לכמות אור נמוכה יותר וגם לתאורה פחות ממוקדת. בסלון נעדיף אם כן, תאורה עקיפה, בה האור מכוון לתקרה או לקירות ולכן מגיע אלינו בצורה מרוככת יותר.

צרו כמה תרחישי תאורה בעיצוב תאורה לבית שלכם

בסלון למשל, צריך שתהיה תאורה חזקה במרכז התקרה כשאתם מארחים או משוחחים, ותאורה חלשה יותר על הקירות כשאתם צופים בטלוויזיה. חשוב ליצור  הדלקה נפרדת לכל תרחיש. אם החלל קטן, חדר ילדים למשל, עדיף להאיר אותו בגופי תאורה צמודי תקרה. ככה הוא ירגיש גדול יותר ומואר יותר. אבל אם החלל גדול ובעיקר גבוה, מומלץ לתלות בו שנדליר (גוף תאורה תלוי). תרחיש נוסף שנרצה לייצר זה "תאורת אוירה", לדוגמא תאורה שדולקת בסלון כשאנחנו נמצאים במטבח.  תאורה נסתרת היא "קסם" של מעצבי פנים ואדריכלים. זו הילה של אור שצצה כאילו משום מקום. מקור האור שקוע או נסתר בד"כ בגבס או מאחורי מראה. תאורה נסתרת היא תאורה דקורטיבית והיא תורמת מאוד לעיצוב החלל. בנושא זה מככבים סרטי הלד. מאחר ומדובר בתאורה שמטרתה יופי בלבד, זוהי תאורה חסכונית מאוד בחשמל (לד). ראו לדוגמא את התמונה הבאה.

חשיבות עיצוב תאורה לבית | תאורת סלון מזכוכית | ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי
תאורת סלון מזכוכית. לפרויקט המלא לחצו על התמונה

גוון האור ועוצמתו

הקפידו לבחור גופי תאורה עם גוון אור חם, או גוון ביניים. בשום אופן אל תיקנו אור קר הביתה. אור קר לא מחמיא לעיצוב פנים וגורם להרגשה סטרילית כמו בבית מרקחת. גוון האור מוגדר כטמפרטורת האור ביחידות קלווין.  ככל שטמפרטורת האור גבוהה יותר, גוון האור קר יותר (הפוך מההיגיון). 7000 קלווין זה אור קר מאוד עם גוון כחלחל (לאאאאא), מתאים כאמור לבית מרקחת או בתי חולים. בבית שלכם, בחרו בגוון אור של כ- 3500 קלווין. גוון כזה מחמיא לעיצוב פנים. ישנו מיתוס שלפיו אור חם הוא אור חלש יותר. זהו לא נכון. אין קשר בין גוון האור לעוצמת האור. אפשר לייצר אור חלש בעזרת אור קר ולהפך. 

עיצוב תאורה לבית: מה עוצמת גוף התאורה שכדאי לכם לקנות?

אנחנו הישראלים (להבדיל מהאירופאים למשל) אוהבים הרבה אור. החוץ שלנו מאוד מואר, לכן אנחנו מצפים להרבה אור גם בחללי פנים. בעשורים האחרונים כמות האור שאנחנו "צורכים" הולכת וגדלה (אולי בגלל ההתחממות הגובאלית). תאורה נכונה בחדר של 9 מ"ר כיום זה 50-60 ואט לד. זה פי 6 ויותר מכמות האור שהייתה נהוגה בחדרים כאלה בעבר. מצד שני, עוצמת תאורה היא דבר מאוד אינדיבידואלי. יש אנשים שאוהבים יותר אור ויש שפחות. לכן עצתי לכם: השקיעו בכמה מקורות אור בחלל נתון, בעוצמות בינוניות. אם תירצו הרבה אור, תדליקו את כולם. אם תירצו פחות, הדליקו את חלקם. למזלנו הרב, נורות הלד (כמעט 100 אחוז מהתאורה כיום) מאוד חסכוניות בחשמל, כך שאפשר לצרוך הרבה אור מבלי לממן את חברת חשמל.

לסיכום: באנו חושך לגרש…

עיצוב תאורה לבית הוא חלק מהמומחיות שלי כמעצבת פנים. הוא דורש ידע, יצירתיות ומחשבה. חלל שמואר נכון, לא זקוק כמעט לקישוטים. האור הוא הקישוט הכי יפה שיש. תכנון נכון של האור מאפשר תפקוד מיטבי, תחושה נעימה בחלל וחיסכון באנרגיה. אז השקיעו בעיצוב התאורה בבית שלכם, זה חשוב!

ענבל קרקו, עיצוב פנים ופנג שואי

 050-2005415

עיצוב תאורה, שאלות שכיחות

בעיצוב תאורה, אין קשר בין גוון האור לעוצמתו. גם אור צהוב יכול להיות חזק בעוצמתו ולהיפך. 

עיצוב תאורה לבית הוא אחד מתחומי מומחיותה של מעצבת הפנים. 

תוכן עניינים

Picture of ענבל קרקו

ענבל קרקו

נעים להכיר. שמי ענבל קרקו ואני מעצבת פנים משנת 2009.

הגעתי לעיצוב פנים אחרי שנים של עיסוק באמנות בכלל ובציור בפרט;

יצירתיות זו התכונה הדומיננטית שלי. הגעתי למקצוע הזה, כי מה שמפחיד אתכם מרגש אותי. מה שאתם רוצים שיהיה מאחוריכם, הוא בדיוק האתגר והסיפוק שלי.

כן, כזאת אני, "משוגעת" על שיפוצים ובדיוק במקצוע הנכון.

דילוג לתוכן