התאמת צבעים לבית

התאמת צבעים הוא אחד התפקידים של מעצבת פנים

מעצבת פנים טובה מבינה בשילוב צבעים, בהקשר הנכון ובמינון הנכון. שימוש יתר בצבע עלול להשרות תחושה של עומס, בניגוד לכך, שימוש חד פעמי בצבע עז בחלל שצבעו אחיד או אפילו לבן, יוצר הדגשה. באופן פרדוקסאלי, דווקא שימוש זהיר בצבע, מדגיש אותו.

 צבע תורם ליצירת תדמית מסוימת – רשמי, אינטימי, טבעי וכו'

לדוגמא, בחירה בגווני אדמה או בגוונים הלקוחים מהטבע, יוצרת תחושה ארצית, כפרית, נינוחה. לצבע השפעה גם על תחושות: צהוב, כתום ואדום הם צבעים חמים, ממריצים, ופותחי תאבון, הסגול – מעודד ריכוז, לכן השתמשו בו לחללים המיועדים לעבודה או לימודים. הכחול והירוק הם צבעים מרגיעים, האפור הוא צבע נאטרלי ולכן יוצר תחושת שלווה, הוא אינו מושך תשומת לב, מצוין כגוון רקע, השחור – יוצר רשמיות והלבן נותן הרגשת קלילות, ניקיון, אך בו זמנית, קרירות וניכור. דוגמא לעיצוב דירה לבנה לחץ כאן. אם אתם מעצבים את העסק שלכם, רצוי שתעצבו את החלל ברוח המוצרים שלכם. לדוגמא לחצו כאן. 

שימוש נכון בצבע עשוי ליצור אשליה של הנמכת חלל או הרחבתו

למשל: צביעת התקרה באותו גוון כמו הקירות מגביהה אותה, צביעתה בגוון כהה מנמיכה אותה.
צביעת קיר בצבע חם מרחיבה אותו (כי צבע חם נוטה "להתפשט")
וחזרה של אותו צבע באובייקטים שונים, כמו ריהוט, תאורה, קירות, יוצר הרמוניה, סדר ומכנה משותף בין פינות שונות בבית. 
גם אם הפריטים הם מסגנון שונה לגמרי. דוגמא לחזרה על גוון בפריטים שונים, לחץ כאן.  לדוגמא: אם השתמשתם בגוון אדום בזכוכית שבארון המטבח, כדאי לבחור גם גוף תאורה אדום לפינת האוכל. החזרה הזאת, יוצרת אצלינו תחושה שהכל תואם ולכן נוצרת הרמוניה. באותו אופן, ניתן להפריד חלל לפינות שונות ע"י צביעתם בצבעים שונים. צבע הוא גם ענין טרנדי. חברות הצבעים, דוגמת טמבור, מוציאות מדי שנה רשימה של צבעים טרנדיים ומציעות אופציות לשילוב ביניהם. אז אם חשוב לכם להיות טרנדיים, מומלץ להיעזר במניפת הטרנדים, על מנת לבחור את הגוונים לבית. 

 התאמת צבעים, איך עושים את זה?
מעצבת פנים טובה, תעשה את זה באופן אינטואיטיבי.
חלל צבעוני, הרמוני ומזמין מורכב מ- 3 גוונים עיקריים המשתלבים בו במינונים שונים.
הצבע השקט והבהיר מבין השלושה מהווה את צבע הרקע ונהוג להשתמש בו ב- 60% מהחלל.
דוגמא לצבע רקע: לבן, שמנת, אפור.
הגוון השני, דומיננטי וכהה יותר ישמש אותנו ב- 30% מהפריטים, לדוגמא- לצביעת קיר אחד, וילון או ספה.
הגוון השלישי- כהה ביותר ישמש להדגשה בלבד ב- 10% מהפריטים.
אני ממליצה להתחיל בבחירת הצבע השני דווקא. בחרו בצבע "שמדבר אליכם", שנעים לכם להתבונן בו, שהוא מעניין בעיניכם, כעת בדקו איזה גוון בהיר יותר עשוי להשתלב כגוון רקע לצבע זה. ולבסוף, בחרו בגוון הכהה שישמש אתכם להדגשה. לאלה תוכלו להוסיף לבן- כדי להרגיע או שחור, כדי ליצור דרמה.
 
צבעים משלימים
אחת הדרכים לבחור את הגוונים בעיצוב הפנים הוא ע"י שימוש בגלגל הצבעים.
הגלגל מורכב משלושת צבעי היסוד- אדום, כחול וצהוב, כשבין כל שניים מהם, הצבע הנוצר מערבובם זה בזה. כך ניתן לראות את הצבע הכתום (אדום וצהוב), הירוק (כחול וצהוב) והסגול (אדום וכחול).
קיבלנו גלגל של צבעים, חציו צבעים חמים (האדומים, הצהובים וחלק מהירוקים) וחציו האחר גוונים קרים (הסגולים, הכחולים וחלק מהירוקים). כעת ניתן ליצור גווני ביניים נוספים כיד הדימיון הטובה…
מול כל צבע בגלגל הצבעים נמצא הצבע המשלים אותו. אדום וירוק הם צבעים משלימים, כך גם צהוב וסגול וכתום וכחול. צבע משלים משמעותו שהשילוב בינהם יוצר בעין שלנו הרמוניה.
דוגמא לשימוש בצבעים משלימים: האם חשבתם פעם מדוע החלוק של המנתחים הוא ירוק ? הסיבה לכך היא שירוק הוא הצבע המשלים של אדום. מאחר שמנתחים ויתר עובדי חדר הניתוח רואים המון דם, חלוק ירוק משלים את צבע הדם ותורם להרגעת הצוות.
כל צמד של צבעים משלימים מורכב מגוון אחד קר והשני חם, שילובם יחד באותו חלל יוצר הרמוניה. תוכלו להיעזר בצבעים המשלימים בבחירת 3 הגוונים בחלל שלכם. לדוגמא, אם הצבע "שמדבר" אליכם הוא ירוק, בו בחרתם להשתמש ב- 30% מהזמן, רצוי להדגיש אותו באמצעות שימוש באדום ב- 10% מהזמן. צבע הרקע במקרה זה יכול להיות לבן, שמנת, אפור או ירוק בהיר.
  
התאמת צבעים על ידי מונוכרום – גוונים שונים של אותו צבע
דרך בטוחה ליצור שילוב גוונים הרמוני ורגוע היא שימוש במונוכרום – גוונים שונים של אותו צבע. לצפייה בסרטון בנושא עיצוב הבית במונוכרום, לחצו כאן.
איך יוצרים מונוכרום ? ע"י הוספת מינון הולך וגדל של לבן או שחור לאחד מ- 6 הצבעים שבמעגל הצבעים. דוגמא למונוכרום שכיח: כל הגוונים שבין אופווייט לחום. ניתן ליצור מונוכרום מכל גוון או תת גוון בגלגל הצבעים. עיצוב במונוכרום הוא עיצוב שמרני יחסית ולכן הוא תמיד מצליח.
צבע ברוח הפנג שואי

אפשר לייצר איזון בבית שלנו על פי הפנג שואי על ידי שימוש בצבעים. לדוגמא, להחליש או לחזק אלמנטים מסוימים ע"י שימוש בצבע המייצג אותם. כדי לחזק את אלמנט המים למשל, נשתמש בצבע שחור. כדי לחזק את אלמנט האש נשתמש באדום, את המתכת- באפור או לבן, את העץ- בירוק וכדי לחזק את אלמנט האדמה נעצב הצבעי אדמה. לפרטים נוספים על פנג שואי, לחצו כאן. 

לסיכום: התאמת הצבעים לבית
על אף שלבן מאוד מודרני כיום, אני מוכרחה להודות, אני חובבת צבעים. אני, שהגעתי למקצוע אחרי 20 שנות ציור, שואבת את ההשראה שלי מצבעים.

אבל דעתי אינה רלוונטית, כמעצבת פנים, תפקידי לסייע לכם לעצב את הבית שלכם על פי טעמכם. אז מהו טעמכם? לבן או צבעוני ? ואם צבעוני, איזה גוונים? האם אתם אנשי הבז' או שאתם חובבי אפורים? אל תחששו להכניס צבע לביתכם. דמיינו לכם עולם ללא צבעים, נראה דיי מת, נכון?  הכנסת צבע לבית, תכניס צבע ושמחה לחייכם. אז מהו שילוב הצבעים האהוב עליכם ? רוצים עזרה בבחירה ? צרו קשר או השאירו פרטיכם בטופס שלמטה ואני אתקשר אליכם.

ענבל קרקו, עיצוב פנים ופנג שואי  050-2005415


רוצים לשפץ בקטן?

אולי מספיקה לכם פגישת ייעוץ לעיצוב הבית
לפרטים לחצו כאן. 

 

סרטון בנושא איך מתאימים את הצבעים לבית.
לסרטונים נוספים לחץ כאן 

התאמת הצבעים לבית, קיר אריחים צבעוני במטבח, ענבל קרקו מעצבת פנים מומלצת

קיר צבעוני במטבח שעיצבתי לחץ כאן לפרויקט המלא

התאמת הצבעים לבית, טפט אדום נועז לקיר טלויזיה, ענבל קרקו מעצבת פנים מומלצת

בחירה נועזת: קיר טפט בורדו בדירה לחץ כאן לפרויקט המלא

התאמת הצבעים לבית, מונוכרום טורקיז, ענבל קרקו מעצבת פנים מומלצת

מונוכרום טורקיז בבית בקיבוץ, לחץ כאן לפרויקט המלא

התאמת הצבעים לבית, עיצוב סלון שחור לבן, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

סלון שחור לבן, לפרויקט המלא לחץ כאן

התאמת הצבעים לבית, מטבח שחור במושב, ענבל קרקו מעצבת פנים מומלצת

ולבסוף…מטבח שחור שעיצבתי במושב צופית

 

שיתוף ברשתות החברתיות
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
Call Now Button