עיצוב מטבח, כל מה שרצית לדעת

נעים להכיר. שמי ענבל קרקו ואני מעצבת פנים משנת 2009. 

הגעתי לעיצוב פנים אחרי שנים של עיסוק באמנות בכלל ובציור בפרט;

יצירתיות זו התכונה הדומיננטית שלי. הגעתי למקצוע הזה, כי מה שמפחיד אתכם מרגש אותי. מה שאתם רוצים שיהיה מאחוריכם, הוא בדיוק האתגר והסיפוק שלי.

כן, כזאת אני, "משוגעת" על שיפוצים ובדיוק במקצוע הנכון.  

עיצוב מטבח הוא נושא מרכזי בעיצוב הבית. המטבח הוא אזור שבו מושקע חלק ניכר מתקציב העיצוב או השיפוץ ובו אנחנו מבלים שעות רבות ביום, לכן חשוב לא לעשות טעויות בתכנונו. כשאנו מתחילים לחשוב על עיצוב המטבח חשוב לזכור: המטבח אינו אי בודד, הוא מחובר ליתר הבית, פתוח אל הסלון, סמוך לפינת האוכל וכד'. לכן בזמן שמתכננים את המטבח, חשוב להתייחס לחלל כולו. חושבים לעשות שינויים במטבח? אתם חייבים לקרוא את הטיפים הבאים על עיצוב מטבח, כדי להימנע מטעויות. 

 עיצוב מטבח – הכול מתחיל מהגדרת צרכים

נסו להתעלם מתכתיבי האופנה וחישבו על הדבר הבסיסי ביותר – צרכים. האם אתם מהבשלנים ובאיזו מידה? אם בישול ו/או אפיה הם סוג של תחביב עבורכם, כדאי שתשקיעו בעיצוב מטבח. דאגו למשטחי עבודה גדולים ומרווחים, בציוד משובח, במקומות אחסון ובתאורה מתאימה.
אם לעומת זאת, המטבח עבורכם הוא בעיקר אזור להכנת קפה ולחימום הארוחה שהזמנת ב- Take away, תוכלו להסתפק במטבח קטן אך ייצוגי יותר. ערכו רשימה של דברים שמפריעים לכם במטבח הנוכחי שלכם. לדוגמא: ריח הבישולים מתפזר הבית, אין מקום ליבש סירים ולכן הם מתייבשים על השיש,  ריבוי מכשירי חשמל על משטח העבודה, מחסור במקומות אחסון נוחים ועוד. החליטו לתקן את הכול בתכנון מטבח החלומות שלכם. בתמונה, מטבח חלומות של משפחה מחולון לפרויקט המלא לחצו כאן.
עיצוב פנים כפרי קל| אי מטבח| ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

עיצוב מטבח, סגור או פתוח

אחת הסוגיות המרכזיות בעיצוב מטבח היא : מטבח סגור או פתוח. מטבח פתוח נותן תחושה של מרחב, ולכן מתאים לדירות קטנות יחסית. מאידך, מטבח כזה דורש מידה מסוימת של סדר וארגון. אם ארגון וסדר אינם נמנים על התכונות החזקות שלכם, אולי כדאי להצניע את אזור המטבח. אפשר לעשות את זה על ידי קיר נמוך או דלפק שיסתיר את אזור הכיור. החלטה נוספת שתצטרכו לקחת היא אם לעשות אי במטבח או לא. אי הוא אלמנט מאוד טרנדי כיום, אבל הוא בהחלט לא מתאים לכל מבנה של מטבח. אי למטרת אכילה, מומלץ במיוחד כשפינת האוכל רחוקה מהמטבח. האי יכול לשמש גם עבור הכיריים והכיור, אבל חשוב לזכור שאם תעשו זאת, תצטרכו לשמור על סדר וניקיון מופתיים, כי קרוב לוודאי שיראו אותם מהסלון. גובה האי, גם הוא סוגיה שכדאי לדון בה. אי שהוא גם משטח עבודה, גובהו 90 ס"מ. אבל אם אתם רוצים לשבת לאורך זמן, יתכן שתשקלו לעשות אי בגובה של שולחן- 75 ס"מ.

משטחי עבודה בעיצוב מטבח מודרני

משטח העבודה העיקרי במטבח הוא בין הכיור לכיריים. זה האזור בו אתם שוטפים, חותכים ומקלפים לקראת הבישול. דאגו שיהיה לכם לפחות 80 ס"מ באזור זה. משטחי עבודה ענקיים אינם בהכרח נוחים יותר ממשטחים קטנים יותר במקומות הנכונים. חישבו מראש באיזה אזור של המשטח תכינו את השתייה החמה והקצו 50-60 ס"מ של משטח לצורך כך. מומלץ שיהיה משטח עבודה גם ליד המקרר, עליו תוכלו להניח סירים כבדים. חשוב גם שיהיה משטח עבודה של 20 ס"מ משני צדי הכיריים, כדי שלא יהיה קושי להניח עליהם סירים גדולים. החומר ממנו עשוי משטח העבודה, גם הוא פונקציה של הצרכים שלכם. לפני שאתם רוכשים משטח עבודה, דאגו לשאול את השאלות הנכונות. האם מותר להניח עליו סיר חם? באיזו מידה הוא סופג לכלוך? מה מידת השבירות שלו?  ואיך מנקים אותו? בגדול, משטחי העבודה נחלקים ל-2 : קוורץ ופורצלן. לכל סוג יש יתרונות וחסרונות. לדוגמא משטחי קוורץ נוטים לספוג לכלוך ולכן פחות מומלצים כמשטחים לבנים. משטחי הפורצלן לא סופגים אבל הם רגישים יותר לפיצוצים קטנים במיוחד באזור הקנט. גם עובי החומר משתנה מחומר לחומר וחשוב לקבל את כל האינפורמציה ולתכנן משטח שעונה על מרבית הצרכים שלכם.  

עיצוב מטבח, תכנון מקומות אחסון ופרזול

יחס נכון בין מקומות אחסון ובין משטחי עבודה במטבח הוא הנוסחה לעיצוב מטבח נוח. ארונות גבוהים מרצפה ועד לגובה של 240 ס"מ, מספקים המון אחסון נוח. הכניסו את המקרר בין ארונות כאלה והנמיכו את התקרה מעל. ככה יראה כאילו הארונות שקועים בתוך הקיר. אל תתפשרו על הפרזול במטבח. מטבח שרובו מגירות הוא מטבח נוח יותר ממטבח שיש בו ארונות שצריך להתכופף אליהם. השקיעו בפרזול איכותי של חברת פרזול מוכרת. וודאו שהמגירות יכולות לשאת משקל רב לאורך זמן מבלי שהצירים ישברו. "טריקה שקטה" ופתיחה מלאה הם סטנדרט כמעט בכל מקום היום. ככל שתתכננו יותר מגירות או אלמנטים נשלפים, מחיר המטבח יעלה. מצד שני, מטבח זו קניה להמון שנים, אז אל תתפשרו על נוחיות.  

תאורה במטבח

הדרך הכי פחות יעילה להאיר את המטבח היא הדרך בה מרבית המטבחים הישנים מוארים – מנורה אחת במרכז התקרה. כשהתאורה ממוקמת במרכז ואנו עובדים על משטח העבודה, אנו עומדים עם הגב אליה ויוצרים צל על אזור העבודה. הדרך הנכונה ביותר להאיר את המטבח הוא למקם תאורה ממש מעל משטחי העבודה. חשוב להקפיד על תאורה מספקת במטבח, שכן, זה אזור עבודה. זה נכון במיוחד אם גילכם מעל 50 שנים. לפרטים נוספים על עיצוב תאורה  לחץ כאן.

סגנון המטבח

זו כבר שאלה עיצובית שנוגעת לסגנון של יתר הבית. אם אתם חובבי "קווים נקיים", הגיוני שתבחרו במטבח מודרני. אם לעומת זאת, אתם אוהבים ריהוט עץ, אפילו קצת מיושן, "לכו" על מטבח כפרי ושלבו בו אלמנטים מעץ. אפשר גם לשלב בין סגנון כפרי ומודרני. חשוב לזכור שהמטבח הוא חלק מהבית וכל סגנון שתבחרו בו, אמור להשפיע על הבחירות שלכם בעיצוב הסלון למשל. לכן אל תקלו ראש בבחירה. 

עיצוב מטבח על ידי נגר או חברת מטבחים ?

חברת מטבחים טובה, מספקת מוצר טוב, אבל בלוח זמנים ארוך מזה שתקבלו מנגר טוב. יש לה בקרת איכות וגם הבטחה לשירות לאורך שנים. היתרון של נגר טוב, הוא זמן אספקה נמוך בהרבה ושירות אישי יותר. בכל מקרה, תנו למעצבת הפנים שלם לתכנן את המטבח בעצמה, על פי הדרישות שלכם והגיעו לפגישה עם חברת המטבחים (המומלצת) או הנגר (המומלץ כמובן), עם תכנית מדויקת ומפרט מסודר. קבלו 2 הצעות מחיר לפחות על פי אותה תכנית ואותו מפרט. ככה תהיו בטוחים בכל מקרה שהאיכות של המוצר שהזמנתם עומדת בסטנדרטים הכי מחמירים.

עיצוב מטבח זה לא רק תכנון נגרות

עיצוב מטבח מושלם הוא תוצאה של תכנון וביצוע קפדניים והוא אינו מסתכם בתכנון הנגרות בלבד. מעבר לנגרות צריך לתכנן גם משטחי עבודה, חשמל, אינסטלציה, תאורה, חיפוי קיר, ואת הממשק עם פינת אוכל ועם הסלון. המטבח הוא חלק מהבית והסגנון שלו צריך להתכתב עם הסגנון של פינת האוכל והסלון. בין אם אתם שוקלים קניית מטבח יוקרתי או רוכשים מטבח בסיסי וזול, הקדישו תשומת לב מיוחדת לתכנון המטבח ותנו למעצבת פנים מקצועית ומנוסה לעשות זאת עבורכם. אתם מוזמנים לצפות במגוון רחב של מטבחים שעיצבתי בלשונית פרויקטים. אשמח לעזור לכם להגשים את המטבח שאתם חולמים עליו. אם אתם מעוניינים לשמוע, צרו 

ענבל קרקו, עיצוב פנים ופנג שואי

 050-2005415

תוכן עניינים

דילוג לתוכן