רכשתם דירה חדשה מקבלן ? מזל טוב, קבלו טיפים לעיצוב הבית.
תכנית הדירה נראית מצוין, היא גדולה, מרווחת ופונה אל פארק ירוק. אולי כבר תיאמתם פגישה עם מתאמת השינויים מטעם הקבלן ואפילו ביקרתם בחברת מטבחים אחת.
אתם קצת מבולבלים ויש לכם המון שאלות והתלבטויות, בעיקר אם כדאי וראוי לקחת עזרה.  
כמעצבת שעיצבה כבר מאות דירות כאלה, אני יודעת בדיוק איפה אתם "עלולים" ליפול.
אז קבלו ממני מתנה: טיפים לעיצוב הבית … בואו תלמדו מהניסיון עם לקוחותיי.  אז הנה כמה פרטים שכדאי לשים לב אליהם, כשאתם מעצבים את דירת חלומותיכם. כל אחד ואחד מהטיפים נכתב מניסיון אמיתי עם אחד מלקוחותיי. אז כדאי לכם לקרוא עד הסוף. 

טיפים לעיצוב הבית טיפ מס' 1 – רכשתם דירה מקבלן עם ויטרינה ענקית שפונה אל פארק, אתם מדמיינים את עצמכם יושבים את הספה ומתבונים בנוף. אבל הקבלן תכנן את הכנות החשמל והתקשורת בסלון ככה שהספה שפונה אל הטלויזיה היא עם הגב לנוף. 

אז שבו ותכננו מחדש את העמדת הריהוט בסלון. איפה תהיה הטלויזיה, איפה הספה, איפה הכורסאות, האם יהיה מזנון ואיפה. שימו לב שצריך לשנות את תכנית החשמל של הסלון כולו בעקבות שינוי במערך הריהוט, כולל מיקום תאורה בתקרה ומיקום רמקולים. אם לא תשימו לב בזמן והקבלן כבר עשה הכנות חשמל למיקום הטלויזיה ואולי אפילו ריצף את הדירה, תאלצו לעשות שיפוץ קטן שיעלה אלפי שקלים כדי לשנות את זה.
נ.ב: הטלויזיה לא חייבת קיר. יש פתרונות עיצוביים גם לטלויזיה על קיר הויטרינה, כמו טלויזיה על עמוד שיוצא מהרצפה או מהתקרה. אל תיפסלו את זה. ואם כבר אנחנו מדברים על הטלויזיה, יש היום פיתרונות מתקדמים להסתיר את הממיר. הוא ממש לא חייב להיות ליד הטלויזיה. 

טיפים לעיצוב הבית, טיפ 2 – המעצבת בחברת המטבחים רוצה להזיז קיר שגובל בין המטבח לסלון, כדי שיהיה מקום גם לארון מזווה במטבח

היא טוענת שזה שדרוג משמעותי מבחינת איחסון במטבח. היא לא שמה לב לכך, שהזזה של הקיר הזה תפגע קשות במראה הסלון. היא לא בדקה את זה כי היא אחראית רק על המטבח. זיכרו שהסלון, פינת האוכל והמטבח הם יחידה שצריך לתכנן ביחד. שבו אתם ותחשבו מה הולך לקרות בסלון וכיצד תכנון המטבח משפיע עליו. שרטטו מערכי ריהוט שונים וחישבו איפה הקירות עם הניראות הגדולה ביותר. רק אז אשרו או שלא. זיכרו- למעצבת המטבח לא איכפת מכל אלה. 

טיפים לעיצוב הבית, טיפ 3 – חברת המטבחים מעבירה לכם תכניות לביצוע לחתימתכם. המסמך מלא פרטים ונראה על פניו דיי בסדר. אבל יש בו טעות…קטנה

עליכם לבדוק את המסמך הזה לעומק כולל כל הפרטים שרשומים עליו. זהו חוזה מחייב לכל דבר ועניין ולא תוכלו להגיד אחר כך שלא ידעתם או לא שמתם לב שהייתה טעות בסיפרה אחת של גוון הפורמייקה. טעות כל כך קטנה, שמבדילה בין פורמייקה בגוון שמנת, לפורמייקה בגוון טורקיז. כשתבואו בתלונות על כך שהתקינו לכם את המטבח הלא נכון, יציגו לכם את המסמך עליו חתמתם וגם ינסו לשכנע אותכם שהגוון החדש, אפילו יותר יפה מהגוון המקורי. אז ראו הוזהרתם. 

טיפים לעיצוב הבית, טיפ 4 –  בביקור פיקוח בדירה, מסתבר ששקעי הטלויזיה לא בוצעו בגובה הנכון

המיקום הנוכחי יפריע לעשות שם את המיזנון הגבוה שחשבתם עליו. מנהל העבודה באתר, מנסה לשכנע אותכם שהמיקום שהם עשו אפילו נכון יותר. הוא נשמע דיי משכנע ויש לו ניסיון רב, אלא שהוא לא עושה את זה לטובתכם, אלא לטובתו. להביא עכשיו חשמלאי כדי לתקן את זה, יעלה לו כסף. אז תזכרו שהוא לא חבר שלכם ובטח שלא פועל לטובתכם. התעקשו על מה שביקשתם מתכתחילה ודאגו שהכל יתוקן, גם אם זה אומר הזזה של שקע ב- 5 ס"מ. 

5. הקבלן שכח לעשות 2 שקעי שירות במטבח. לא שמתם לב לכך בביקורכם הקודם בדירה וכבר הדביקו אריחים על הקיר.

חבל, כי כי שקעי השירות הללו יועדו למכונת הקפה ולמסנן המים. איפה תשימו אותם עכשיו? חישבו טוב, אולי בכל זאת כדאי לבקש לפרק את חיפוי הקיר כדי להוסיף את השקעים הללו. דירה חדשה, לא חבל שתתחילו עם מפצלים וחוטים מאריכים?

6. בפגישה עם הקבלן בה אתם אמורים לחתום על הריצוף שבחרתם, הריצוף שהוא מציג בפניכם אינו בדיוק הריצוף שאותו בחרתם (המק"ט שונה).

הקבלן טוען שזה אותו אריח, אבל המק"ט השתנה. זה לא נכון. האמת היא שהוא השיג ריצוף דומה במחיר זול יותר והוא פשוט מנסה…. אתם מתלבטים מה לעשות? הבעיה היא שאתם לא ממש זוכרים מה בחרתם ולמה.  עצתי לכם: אל תתעצלו. אם אינכם זוכרים, חיזרו לחנות הקרמיקה ותוודאו שזה אכן הריצוף הנכון עם המק"ט הנכון. כי מרגע שתחתמו לא תוכלו לבוא בטענות לאף אחד. 

7. הקבלן אומר שאמנם קיבלתם את הפרקט בחדר שינה כבונוס בזמן הקניה, אבל אתם צריכים לשלם תוספת תשלום עבור הריצוף שמתחתיו

אתם לא מבינים את זה עד הסוף על מה אתם אמורים לשלם ובסופו של דבר נכנעים ומשלמים לו. חבל, כי לא הייתם צריכים…אם הבטיחו לכם פרקט בחדר השינה, כל העלויות שקשורות בכך אמורות לחול על הקבלן. ובאופן כללי זיכרו שלעיתים הקבלן "בונה" על זה שאתם לא ממש מבינים בבניה ולכן תוותרו לתיכנעו. זו מלחמת התשה, אז תיזהרו שלא "יעבדו" עליכם. 

8. נקודת החשמל למדיח במטבח סוטה ב- 3 ס"מ מהמיקום המקורי שלה. הקבלן טוען שזה לא משנה

זה כן משנה. אם השקע ישאר במיקום הנוכחי הוא יהיה בדיוק במפגש בין שני ארונות….אתם לא יודעים את זה ולכן מוותרים לו על התיקון. אתם תתחרטו על כך בזמן שיתקינו לכם את המטבח. אז כבר יהיה מאוחר להזזת השקע ולכן יאלצו לחורר לכם את הארונות החדשים כדי להתקין אותם. אז אל תוותרו, אם השקע סוטה ב- 3 ס"מ מהמיקום בתכנית, שיזיזו אותו. כנ"ל לגבי נקודת האינסטלציה. 

9. השיפועים במקלחת לא מספיק משופעים

אתם תגלו את זה בפעם הראשונה שתתקלחו והמים יצאו ויציפו את כל חדר המקלחת. יכול להיות שאתם רגילים להחזיק קבוע מגב בתוך המקלחת בדירתכם הנוכחית, ככה שאפילו לא תדעו שבדירה שעלתה לכם 2 מיליון שקל, לא אמורה לצאת טיפת מים אחת בזמן שאתם מתקלחים. אז הקפידו לוודא שהשיפועים במקלחות ובמרפסות משביעי רצון, לפני שתקבלו את המפתחות לדירה. 

10. שילמתם עבור ברזים משודרגים במקלחת, אבל הכנות האינסטלציה שעשו לכם לא מתאימות

אתם לא יודעים לזהות את ההכנה בשלב האינסטלציה (אתם לא מעצבי פנים), אתם תגלו את זה רק כשהקרמיקות על הקירות כבר יהיו מוכנות והקבלן יבין שהוא לא יכול להתקין את הברזים שהזמנתם. אז הוא יפנה אליכם בתלונה שלא עדכנתם אותו שקניתם ברזים משודרגים, או שזה לא הופיע בתכניות, או שלא הגשתם בזמן. תסמכו עליו שהוא כבר ימצא סעיף בחוזה עליו חתמתם שמגבה אותו. לפי סעיף זה בחוזה, אתם אלה שצריכים לשלם על הטעות. דרך אגב, את הברזים שקניתם כבר אי אפשר יהיה להחזיר אז, כך שתשלמו על טעות של הקבלן פעמיים. עצתי לכם: בידקו היטב את הכנות האינסטלציה שעושים לכם מיד לאחר ביצוען ועוד לפני שהם מרצפים את הדירה. וודאו שהן מתאימות לברזים שהזמנתם. אם יש לכם ספק, תתייעצו.

11. שילמתם בשלב השינויים, על מפזרי מיזוג מפוארים: סטריפים ארוכים שהופכים את הסלון למודרני ויפה יותר

אבל בפועל התקינו לכם מפזרי מיזוג סטנדרטיים. אתם לא שמים לב….חלפו כמעט שנתיים ואתם כבר לא זוכרים מה הזמנתם ועל מה שילמתם. עצתי לכם: עירכו רישום של כל הדברים שאתם אמורים לקבל מהקבלן עיברו על הרשימה מדיי פעם. אל תתביישו להציק לקבלן בשאלות. 

12. אתם אמורים לבחור אריחים למטבח, אתם עומדים שעה וחצי בחנות הקרמיקה ולא מצליחים לבחור

אתם לא יודעים אם להתאים בין גוון האריחים לגוון הארון או לגוון "השיש". האם לבחור מט או מבריק? אריחים גדולים או קטנים? לחפש גוון דומה או לייצר קונטרסט. זה קשה כשאתם בחנות והמטבח בדירה. אתם לא מצליחים לדמיין את זה. אתם חוששים שהמטבח יראה בסוף כמו שירותים ציבוריים בקניון. הטיפ שלי: קבלו ייעוץ. גם אם לא לקחתם מעצבת פנים שתלווה אתכם בכל התהליך, בכל שלב שבו יש לכם התלבטות, קבלו ייעוץ נקודתי. זה ישדרג לכם את הבית בצורה משמעותית ושווה את עוגמת הנפש שלכם.   

 לסיכום טיפים לעיצוב הבית, עבור דירה חדשה מקבלן : 

בעיצוב של דירה מקבלן יש מאות ואלפי החלטות שתצטרכו לקחת, כולן יחד ישפיעו על המידה שבה תיהנו בסופו של דבר מהדירה שקניתם. אז קחו את הפרויקט ברצינות ואל תיסמכו על הקבלן/חברת המטבחים/ חברת הקרמיקה/ מנהל העבודה, שהם כבר ידעו לקחת את ההחלטות הנכונות. כל אחד מהם רואה רק פסיק מהדירה. צריך כאן מישהו אחד שרואה את הכל מלמעלה, שיזכור את התכנית ואת הבחירות שעשיתם וידע לתת את הפתרונות הנכונים בשעת הצורך. אם לא לקחתם מעצבת פנים, היו אתם מנהלי הפרויקט. נשמע גדול עליכם??? אז "בחיאת", רכשתם דירה במיליוני שקלים, תתקשרו. אני אדאג למקסם את הפוטנציאל של הדירה היפה הזאת, להיות החוט המקשר בין כל הגורמים, לזכור את הבחירות שלכם, להתעקש מול הקבלן על דברים שמגיעים לכם, לייצר הרמוניה בבחירות שלכם, לסייע לכם בהחלטות, לקחת מכם את כאב הראש הזה ובסופו של דבר להגשים לכם את החלום שלכם.  רוצים עזרה בעיצוב דירה מקבלן? אז תרימו טלפון או מלאו את פרטיכם למטה ואני אשמח להתקשר אליכם.

 ענבל קרקו, עיצוב פנים ופנג שואי, טיפים לעיצוב הבית  050-2005415

עיצובים של ענבל קרקו מעצבת פנים:

טיפים לעיצוב הבית, כדאי שהסלון יפנה אל הנוף, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

כדאי שהסלון יפנה אל הנוף ולא יהיה עם הגב אליו

טיפים לעיצוב הבית, ודאו שקיבלתם את כל השקעים במטבח, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

בידקו את מיקומם המדויק של כל שקעי המטבח

טיפים לעיצוב דירה, בידקו את מק

וודאו שהמק"ט של הריצוף עליו אתם חותמים הוא זה שהזמנתם

טיפים לעיצוב הבית, דאגו להסתרת הממיר של הטלויזיה, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

דאגו להסתרת הממיר של הטלויזיה 

טיפים לעיצוב הבית, ודאו שהקבלן עשה את הכנות האינסטלציה לברזים שרכשתם, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

ודאו שנעשו הכנות האינסטלציה המתאימות לברזים שרכשתם

טיפים לעיצוב דירה, תכננו את המטבח והסלון ביחד, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

תכננו את המטבח והסלון ביחד

טיפים לעיצוב דירה, ודאו שנעשו שיפועים במקלחון, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

ודאו שנעשו שיפועים מספקים ברצפת המקלחון

טיפים לעיצוב הבית, מתקשים לבחור אריחים למטבח? ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

מתקשים לבחור את האריחים לקיר המטבח?

טיפים לעיצוב הבית, הקפידו על התאורה בדירה, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

הקפידו על התאורה בדירה

טיפים לעיצוב הבית, סתם עוד דירה שעיצבתי, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

ולסיום, סתם עוד דירה שעיצבתי