עיצוב דירות קטנות

עיצוב דירות קטנות הוא אחד האתגרים המעניינים בעבודת מעצבת הפנים.  בית/ דירה קטנה מכילים את כל הפונקציות שיש בדירה גדולה, אבל במטראז' מאוד נמוך, ועדיין…היא חייבת להרגיש מרווחת ומוארת ונעימה וביתית וחמימה.
איך עושים את זה? במאמר זה אגלה לכם את הקסם.

 מי קונה היום דירה קטנה ? מי זקוק ל עיצוב דירות קטנות ?

התשובה הראשונה שעולה בדעתכם היא בודאי זוגות צעירים. אז זהו, שלאו דווקא. מרבית הדירות הקטנות שעיצבתי בשנים האחרונות היו דווקא לאנשים סביב גיל ה- 60, שבוחרים להעתיק את מקום מגוריהם לתל אביב וסביבותיה. לעיתים הם מוכרים בית פרטי בפריפריה וקונים דירה קטנטונת, כדי ליהנות מכל מה שיש לעיר הגדולה להציע לזוג שסיים לגדל ילדים ועסוק בקריירה ובילויים.
ומאחר שעלות מטר של דירה בת"א היא בין 40,000 ל- 50,000 ש"ח, הדירות- קטנטנות והאתגר שלי כמעצבת – לנצל כל מטר ומטר. אז הנה כמה טיפים.

טיפ 1 עיצוב דירות קטנות : התאימו את הרהיטים לבית ולא את הבית לרהיטים

ב עיצוב דירות קטנות, חשוב מאוד להתאים את הרהיטים לגודל הדירה. דירה מרגישה מרווחת כשהכל בה בפרופורציות הנכונות ולכן צריך לבחור בקפידה רבה את הרהיטים, לעיתים אפילו לייצר רהיטים בהזמנה מיוחדת.
דאגו לכך שהתכנון יתאים בדיוק למבנה הדירה ואל תתעקשו על דברים שהם אופנתיים. לדוגמא, רבים מלקוחותיי מבקשים היום אי במטבח שמהווה דלפק אכילה בנוסף על פינת אוכל. דלפק אכילה+פינת אוכל, הם לוקסוס מיותר בדירה קטנה, מומלץ לחשוב היטב על השימוש היומיומי ולמצוא פתרונות לאירוח. לדוגמא, ויתור על פינת אוכל לטובת קונסולה (שידה צרה) שהופכת בעת הצורך לשולחן אוכל נפתח.

טיפ 2 עיצוב דירות קטנות :  לפתוח, לפתוח, לפתוח

חלל פתוח מרגיש גדול יותר, אז אם יש מחיצה שמפרידה בין הסלון למטבח, הורידו אותה ואם יש קירות מיותרים, וותרו עליהם.
אם חשוב לכם להפריד את חלל העבודה מהסלון, עשו זאת ע"י קיר זכוכית או דלת ויטרינה, ככל שהחלל פתוח יותר, המבט "רץ קדימה" והתחושה היא של חלל גדול יותר.

 טיפ 3 עיצוב דירות קטנות : חשוב להקפיד על אור טבעי ותאורה בכלל

עוד דרך לתת למבט לרוץ קדימה ולתת אשליה של גודל, היא חלונות גדולים שמאפשרים מבט אל החוץ. דירה שמוצפת באור יום, היא דירה שמרגישה גדולה יותר וזו סיבה נוספת לחלונות גדולים ככל האפשר. כמובן שצריך לקחת בחשבון את הכיוונים ולתכנן הצללות במדינה חמה כשלנו, אבל בגדול, הקפידו על הרבה אור. בדירות חשוכות, אפשר להגביר את כמות האור ע"י שימוש בגוונים בהירים ומטאליים על הקירות, לדוגמא גוון פנינה. גם מראות מוסיפות אור לדירה אם הן תלויות במקום שמשקף חלון או יציאה לגינה.
וגם תאורה מלאכותית חשובה, כי דירה חשוכה מרגישה קטנה וצפופה גם היא מאוד גדולה. חשוב שיהיו מספר מקורות של אור באותו חלל, לא רק תאורה מהתקרה. לדוגמא: תאורה דקורטיבית על קיר הטלביזיה, מנורת קריאה עומדת, ספוטים צמודים לקירות. כל אלה יחד יאפשרו לספק מספיק אור לחלל, מה שעוזר לו מאוד "להרגיש" גדול ומרווח יותר. וכמובן, כשאתם בוחרים גוף תאורה, חשוב לקחת בחשבון את נתוני החלל: מידות, גובה, גוון ולהתאים גופי תאורה שיספקו מספיק אור.

טיפ 4 עיצוב דירות קטנות : חשוב להזהר מעומס – פחות זה יותר

מדובר בעומס של רהיטים, חפצים, גוונים, טקסטורות….בדירות קטנות חשוב לשמור על ניקיון צורני ופשטות. חשוב לזכור את המשפט החשוב "פחות זה יותר" וכשיש ספק אם כדאי להוסיף, לוותר.

טיפ 5 עיצוב דירות קטנות : פונקציונאליות- חללים דו שימושיים, רהיטים  דו שימושיים

על מנת שדירה קטנטנה תוכל לספק את כל הפונקציות שקיימות בדירה גדולה, מומלץ לחשוב לחשוב עד הסוף על כל הפונקציות השונות של החלל. לדוגמא, חדר העבודה יכול לשמש גם כחדר אירוח. יש היום רהיטים שמתאימים לדירות קטנות, לדוגמא, מיטה זוגית שנשלפת מהקיר, שידה שהופכת לשולחן ועוד.
אל תתפשרו על ריהוט סטנדרטי, גם אם הוא זול יותר, כי הוא בד"כ מתאים לדירות גדולות. זיכרו שהכסף הגדול כבר מושקע ברצפה (כזכור 40-50 אלף ש"ח למטר) וניצול לא נכון של החלל ובעקבותיו בזבוז של חלל, הוא ביזבוז של כסף.

טיפ 6 עיצוב בית קטן: לחשוב שנים קדימה- תכנון לטווח הארוך
הטיפ האחרון שלי אליכם, לקוחות חביבים בני 60 פלוס שעוברים לדירה חדשה, הוא לחשוב 5 שנים קדימה…לפחות. גם אם קשה לדמיין את זה, בעוד כמה שנים אולי יהיו לכם נכדים ואולי תירצו לארח אותם, ואולי תירצו שיהיה איזור משחק עבורם. ואולי תרצו לארח מדי שבת את שלושת ילדיכם, עם בני זוגם וילדיהם ולכן תזדקוו למטבח שאפשר לבשל בו להרבה אנשים. וגם תרחישים פחות נחמדים הם דברים שכדאי לקחת בחשבון כמו בעיות גב או ברכיים (וותרו על אמבטיה), או חלילה ריתוק לכיסא גלגלים. אז אם זו הדירה שבה אתם מתכננים להזדקן, והייתם רוצים להמנע משיפוץ נוסף, תחשבו שנים קדימה ודאגו לפתחים רחבים, למקלחון במקום אמבטיה ובקיצור- לנגישות.
ואם בבריאות עסקינינו, האם ידעתם שלתורת הפנג שואי יש הרבה מה להציע בתחום? שווה להשקיע בתכנון מותאם פנג שואי כדי לזכות בבית "בריא". אשמח לספר לכם איך עושים את זה.

לסיכום: עיצוב בית קטן, על מה חצשוב להקפיד:
דאגו לתכנון מוקפד המותאם למבנה הדירה ולצרכים שלכם היום ובעתיד. התאימו את הרהיטים לחלל, דאגו לחללים פתוחים ולהרבה אור. הזהרו מעומס וחישבו על פונקציונאליות. זהו בעצם.
יש לי ניסיון רב בעיצוב דירות קטנות, אז אתם רוצים עזרה בכל אלה, אשמח אם "תרימו טלפון" .
בנוסף, אתם מוזמנים לראות פרויקטים שלי. לחצו כאן

ענבל קרקו
עיצוב פנים ופנג שואי
עיצוב דירות קטנות

050-2005415

 

עיצוב דירות קטנות , דירה קטנה בגבעתיים, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

התאמת הרהיטים לדירה

עיצוב דירות קטנות, דירה בגבעתיים, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

חלל פתוח- הסרת מחיצות המפרידות בין המטבח לסלון

עיצוב דירות קטנות, דירה קטנה בחולון, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

חלונות גדולים, גוונים בהירים והרבה אור

עיצוב דירות קטנות, חדר דו שימושי בדירה בנס ציונה, ענבל קרקו עיצוב פנים ופנג שואי

חללים דו שימושיים, חדר עבודה שמשמש גם חדר אירוח לנכדים

 

שיתוף ברשתות החברתיות
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
Call Now Button